Kayseri Boşanma Avukatı

 

 

Boşanma süreci oldukça zor bir süreçken dava biçimleri de çeşitlilik gösteriyor. Bu süreçte çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları söz konusudur. İsteyenler dilerse Kayseri boşanma avukatı aracılığı ile yardım alabilir. Böylece nasıl bir yol takip edilmesi gerektiği hakkında detaylı bir bilgi edinilmiş olur.

 

 Kayseri boşanma avukatı sürecin daha hızlı ve kolay işlemesinde oldukça yardımcı olacaktır.

 

Boşanma Davası Nerede Açılır?

 

Boşanma davalarının türü ne olursa olsun mutlaka aile mahkemesinde açılmak durumundadır. Bu mahkemenin yerinde belirleyici olan ise tarafların ikamet ettikleri yerdir. Tarafların birinin ikametinin olduğu yerde dava açılabilir. Çekişmeli boşanma davalarında süreç biraz daha uzun ve çetrefillidir. Bu davalar genellikle tek celsede sonuçlanma ile sonuçlanmayabiliyor. Mahkemenin sonuca bağlanması genellikle bir yılı bulabiliyor. Bu neden ile taraflar sürecin daha hızlı ilerlemesini istiyor ise genellikle anlaşmalı boşanmayı tercih ediyor.

 

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanıyor?

 

Anlaşmalı boşanmada eğer taraflar şartlarda ortak bir karara varmışsa dava tek celsede boşanma ile sonuçlanıyor. Bunun için dava dilekçesinde nafaka, varsa müşterek çocukların velayeti ve mal paylaşımı gibi konuların netliğe kavuşması gerekir. Aksi halde dava sonuçlanmayabilir. Bu neden ile iyi bir protokol hazırlanması gerekir. Bunun için Kayseri boşanma avukatı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece profesyonelce hazırlanan protokol ile davanın tek celsede sonuca bağlanması sağlanmış olur.

 

Boşanma davaları red ile de sonuçlanabilir. Bu durumda taraflar aynı sebep ile 3 yıl süre ile yeniden dava açamazlar.