Yaşam kalitesini artıran Kinoa Nedir ?

 

Merhaba Sevgili Okurlarım;

Bugün Sizlere Sağlıklı beslenme, kilo verme, Vejeteryanlarda protein eksikliğini gideren, yağ oranı düşük ve kilo aldırmayan her yaş gurubu için uygun bir besin kaynağı olan Bir çok kişinin merak ettiği kinoa tohumu hakkında bilgi vereceğim.

Görüntü açısından tahıla benzeyen bir bitki türü olan kinoa, Zengin Protein ve besin değerleri ile Son zamanlarda oldukça Geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanmış bir bitkidir. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin rehavetine uğrayan, Doyurucu özelliği ve lezzetiyle sağlık açısından yararlı olan Kinoa Bitkisi nedir ?

Sağlıklı yaşam için besin değerlerine ve beslenmesine dikkat eden kişiler tarafından sıkça kullanılan kinoa,  ayrıca bir çok hastalığa iyi gelen bu bitki metabolizmaya da destek vermektedir.

Dünya çapında nam salmış kinoa tohumu, buğday ve pirinç tahıllarına benzeyen bir türdür. Oldukça zengin B vitaminini içerisinde bulunduran bu bitki bayanların kilo vermesini kolaylaştırarak metabolizmasında magnezyum, çinko, demir , kalsiyum ve fosfor açısından da çok zengin bir bitkidir.Kendine özgü bir tadı olan kinoa bitkisini un haline getirerek hamur işi gibi bir çok pasta türünde de kullanabilirsiniz. Ayrıca garnitür, pilav, bulgur ve çorba gibi tüketilen yemeklerin içerisinde de kullanılabilir.

Yaklaşık 200’den fazla tescilli çeşidi bulunan Her Türlü toprakta yetişen bu bitki, Ülkemiz genelinde de Kinoa yetiştiriciliği ve bakımına ilgiyi arttırmıştır. Ortalama toprak ısısının 4 ile 7 derece arası olduğu dönemlerde ekilen kinoa tohumu, ekildikten sonra 2 ile 3 ay arasında çiçeklenmektedir. Kinoa yetiştiriciliğinde gübreleme işlemi azot ile yapılarak bitkinin protein değerinin arttırıldığı da bir gerçektir. Hasat zamanı ise makine ile hasata uygun olan kinoa bitkisi biçerdöver ile hasatı yapılarak pazarlamaya sunulmaktadır.

Gün geçtikçe Ülkemizde ve Dünya genelinde Talebi artan kinoa bitkisini İnternet üzerinden Online olarak Toptan satış mağazası www.mykinoa.com Adresinden Sipariş Edebilirsiniz.


Sevinç DÖNMEZ

Huzur Gazetesi Köşe Yazarı